Günaydın! Burada Azərbaycan!
Tym razem wywiało mnie do Azerbejdżanu! Piękny kraj, wspaniała architektura średniowieczna i współczesna, bardzo gościnni ludzie! Jak zwykle nie było zbyt dużo czasu, ale kilka kartek udało się zdobyć i chętnie się nimi podzielę z Wami.
Konkurs!
Z czym lub kim kojarzy się Wam Azerbejdżan lub jego stolica Baku?
Do wygrania 3 pocztówki z widokami z Baku dla trzech osób po jednej
Zapraszam!
1. werciarad
jedyne co mi przychodzi do głowy to jedna z lepszych lektur "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego
2. Mizushi
A mnie się kojarzą chyba trochę abstrakcyjnie (choć nie wiem, nie znam się) z piłką nożną
3.wedmoczka
mi to jak zwykle z kuchnią
( podobna do moich stron)
Pilaw (az. aş, ros. płow) jest bodaj najważniejszym daniem, prawdziwym królem na tutejszym stole. Trudno sobie wyobrazić wesele czy stypę bez tej potrawy. Jest kilka różnych wariacji: mleczny, owocowy, ziołowy, mięsny, orzechowy itd.
Znane są także "gołąbki" zwane dolma - mogą mieć postać faszerowanych papryk i pomidorów lub być zawijane w liście winorośli. Na południu Azerbejdżanu specjalnością jest ləvəngi, tj. kurczak lub ryba z farszem orzechowo-granatowym. Z kolei północ, szczególnie region Szeki słynie z piti - zupy gotowanej w glinianym naczyniu, składającej się z baraniny, grochu, ziemniaków i cebuli.
4. edtta
Mi kojarzy się tak jak Weronice z książką "Przedwiośnie", a także z tym, że kiedyś należał do Rosji i gdzieś początkiem XX wieku stał się niepodległym państwem i chyba tyle wiem o tym kraju.
5.Tadunia
mi się kojarzy z górami i morzem
Mi Azerbejdżan ze względu na swoje położenie kojaży się z różnorodnością...
Pewnie trochę tam wpływów europejskich, trochę Azji, trochę Rosji. Trochę tego co my mamy na codzień, troche orientu.
Kojaży mi się on z bazarami pełnymi orientalnych przypraw, warzyw, owoców, zapachów, ziół, kolorów.
Kojaży mi się też z różnorodnością krajobrazu. Z jednej strony wysokie góry Kaukaz, z drugiej strony morze. Z jednej strony pustynny krajobraz, z drugiej błotne wulkany, a jeszcze z innej soczysta roślinność.
A że mieszkam na Podkarpaciu, które jest w pewnym stopniu związane z ropą (Bóbrka i lampy naftowe Łukasiewicza), zapamiętałam, że w Azerbejdzanie też są pola naftowe. I w tym kierunku rozwija się gospodarka.
Kilka osób wspomniało o Żeromskim. Pamiętam, że gdzies widziałam takie zdjęcie - na pierwszym planie piękne, stare zabytkowe kamieniczki, a w tle "szklane domy". I to mi akurat za dobrze się nie kojaży - takie połączenie nowoczesności z tradycją. Jakby te domy ze szkła były z innego zdjęcia.
Ponieważ przez wiele lat te tereny należały do ZSSR wyobrażam sobie, że jeszcze do tej pory są po tym pozostałości - jakieś zabytki, nazwy ulic pomniki. Tak przynajmiej jest w innych stronach byłych republik - bo ludzie uważają, że to ich historia i należy ją szanować.
Dziękuję za udział i Wasze spostrzeżenia.
Poprosiłem pewna miłą osobę z mojego bliskiego towarzystwa o podanie 3 numerów i ...
kartki zostaną wysłane do:
1. werciarad
2.mizushi
6. Basia.
Adresy mam
Pozdrawiam
Hura! Ale się cieszę. Już nie mogę doczekać się przesyłki.
ależ mam szczęście u Ciebie w konkursach
bardzo się cieszę, będzie kolejny kraj do kolekcji
Do mnie też już karteczka doszła. Bardzo mi się podoba. Dziękuję