Postcrossing Forum
Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - Wersja do druku

+- Postcrossing Forum (http://www.postcrossing-forum.pl)
+-- Dział: Off topic (/forum-21.html)
+--- Dział: Off topic (/forum-25.html)
+--- Wątek: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr (/thread-735.html)



Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - nielotna - 12-02-2012 04:59 PM

Cześć!

To jeszcze raz ja szukająca pomocy Oczko Tym razem nie dla siebie, a dla kogoś kto ma wielką pasję i lubi geografię (a przy okazji bawi się w postcrossing )

Osobnik ten poszukuje wiadomości na temat miast podwójnych - tu macie wyjaśnienie i przykłady:

http://en.wikipedia.org/w...dek-M%C3%ADstek
http://en.wikipedia.org/wiki/United_cities

Obecnie pomagam mu szukać informacji na temat innych miast, które mogłyby poszerzyć listę.

Jeżeli ktoś wie o miastach pasujących do definicji (nie tylko polskich miastach) niech napisze Uśmiech A może kto podpowie mi jak szukać takich miast? (fora internetowe, w tym specjalistyczne, książki, słowa do wpisania w google itp. )

Gdyby ktoś nie był pewien czy miasto pasuje do definicji czy nie niech napisze nazwę - on to potem zweryfikuje. Z góry dziękuję za pomoc Uśmiech


RE: Ważne! Ankieta do pracy mgr - pro-et-contra - 12-02-2012 05:38 PM

mi przychodzi tylko na myśl historyczne zdjednoczenie górnego i dolnego Egiptu,ale nie wiem czy to się liczy Duży uśmiech w wolnej chwili poszukam coś na ten tematUśmiech


RE: Ważne! Ankieta do pracy mgr - wedmoczka - 12-02-2012 06:16 PM

Budapeszt

kiedyś Buda i Peszt

http://pl.wikipedia.org/wiki/Budapeszt


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - Av3ntia - 12-02-2012 07:07 PM

Z mojej strony Bielsko i Biała przede wszystkim : )
Czechowice-Dziedzice też.


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - nielotna - 12-02-2012 09:37 PM

Dziękuję za odzew: Bielsko-Biała już jest, Czerwionka-Leszczyny chyba też.


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - Anusiak85 - 12-02-2012 09:47 PM

a Kędzierzyn-Koźle? Uśmiech i jeszcze Jastrzębie Zdrój?


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - nemezis871 - 12-02-2012 09:47 PM

A Te Awiw - Jaffa się nadaje? http://pl.wikipedia.org/wiki/Tel_Awiw-Jafa

Kędzierzyn - Koźle to doskonały pomysł! Ale z tymi Zdrojami to nie jestem pewna w sumie. Jest ich mnóstwo w Polsce: Polanica, Szczawno, Rymanów, Goczałkowice... trzeba by sprawdzić czy to po prostu nie było wioseczki na uboczch, które wciągnęły miasta Uśmiech

http://en.wikipedia.org/wiki/Allinge-Sandvig Uśmiech


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - Agnieszka - 12-02-2012 09:54 PM

Ruciane-Nida
Skarżysko-Kamienna
Kędzierzyn-Koźle
Konstancin-Jeziorna


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - djdomin - 12-03-2012 02:46 PM

Golub-Dobrzyń

A w ogóle są specjaliści, którzy prowadzą badania na miastach-zlepieńcach: prof. dr hab. Barbara Mieszewska, mgr Robert Szmytkie (Wrocław) - więc można w razie czego próbować do nich uderzyć.

PS. Miasta "Zdroje" to na ogół nie zlepieńce, tylko określenia kurortu. Nie kojarzę dokładnie, ale na jakiś zasadach miasto dostawało taki tytuł.


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - Anusiak85 - 12-03-2012 02:55 PM

hehe, Jastrzębie Zdrój to taki średnio kurort, prawda Martina? Duży uśmiech


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - djdomin - 12-03-2012 03:05 PM

No cóż, jak mówi ciocia Wikipedia: Od połowy XIX wieku do lat 90. XX wieku uzdrowisko. W latach 50. XX wieku odkryto tu znaczne zasoby węgla kamiennego, co przekształciło miasto w ośrodek przemysłowy.

Zatem kurortem był, i wtedy dostał tę nazwę. I nie odebrali mu.


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - nielotna - 12-03-2012 06:33 PM

(12-03-2012 02:46 PM)djdomin napisał(a):  A w ogóle są specjaliści, którzy prowadzą badania na miastach-zlepieńcach: prof. dr hab. Barbara Mieszewska, mgr Robert Szmytkie (Wrocław) - więc można w razie czego próbować do nich uderzyć.

Z tymi osobami już rozmawialiśmy Oczko

Znajomy studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim.

Na razie znalazł kilka miast i skupia się na nich, te nowe przykłady o które proszę to na potem Oczko

Temat miast podwójnych jest ponoć mało zbadany (ja tam się nie znam Język)

Kędzierzyn-Koźle powstało z czterech miast, więc odpada. Na razie skupiamy się na Europie - tu powinno być aż nadto takich miast.


Jeszcze jeden przykład:

Kórnik– miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, nad Jeziorem Kórnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kórnik. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego. Położone 20 km na południowy wschód od Poznania przy drodze krajowej nr 11.

W przeszłości dwa odrębne miasta istniały obok siebie w odległości 1 km:

Bnin z prawami miejskimi od 1395 roku,
Kórnik z prawami miejskimi od 1426


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - SiMet - 12-03-2012 06:38 PM

Mozna sie dowiedziec jaki jest cel tej pracy magisterskiej? I co to za kierunek. Bo poszukiwanie takich miast to dosc ciekawy temat, ale co potem z tym zrobic?


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - nielotna - 12-03-2012 07:44 PM

Nie wiem czy mogę udzielać takich informacji - a co jak ktoś ukradnie temat na doktorat Język

Kierunek geografia, specjalizacja analizy regionalne i lokalne.

Celem pracy mgr jest opisanie tematu, który nie jest jeszcze zbadany. Przyda się to potem innym badaczom.

Co potem z tym zrobić? Można pewnie analizować, badać, opisywać itp.

Zapytam jeszcze. Chyba, że nie zrozumiałam i w pytaniu chodziło o to, co z tego będzie miał, ktoś nie zajmujący się naukowo geografią.


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - SiMet - 12-03-2012 08:29 PM

A to pytanie, ktore Ty zadalas jest jeszcze bardziej trafne Oczko
Co bedzie mial z tego ktos kto nie zajmuje sie naukowo geografia? Uśmiech


RE: Ważne! Pomoc w szukaniu materiałów do pracy mgr - nielotna - 12-03-2012 11:12 PM

Hmm... być może dowie się czegoś o swoim mieście (jeżeli będzie opisane) Oczko

Dobrze przedstawione miasta podwójne mogą być ciekawe nie tylko dla geografów. Uśmiech
Szczególnie jak opowiada o nich ktoś z pasją. Poza tym myślę, że miasta to dość przystępny temat, z którym każdy ma jakoś do czynienia. Ja na przykład próbuję obecnie opisać nazwy ulic w Świdnicy - niby nie jest to szczególnie przydatne, ale poszerza wiedzę o mieście, może służyć jako element promocji (fakt, bycia miastem podwójnym też można wykorzystać, choćby pokazując zachowane dwa rynki, czy jakieś pozostałości po drugim przyłączonym mieście)

Jeszcze coś dopiszę jak wymyślę Oczko